Czy ja w ogóle używam DNS?
Z DNS korzystasz na codzień i jeśli nie zmieniasz domyślnej konfiguracji to ustawienia DNS w Twoich urządzeniach wskazują na obecnego dostawcę internetu ISP (ang. Internet Service Provider). I może to być sieć komórkowa, operator Internetu stacjonarnego lub właściciel kawiarni, lotniska czy sieci handlowej.
W zwykłym DNS cała komunikacja między Twoim urządzeniem (laptopem, komputerem, smartfonem) a ISP realizowana jest przez za pomocą protokołu UDP port 53, który z założenia jest prosty i szybki jednak każdy może podsłuchać o jakie domeny taką usługę pytasz. Nie masz również pewności co z Twoimi zapytaniami się później dzieje tzn. czy są one np. przetwarzane w celu profilowania czy cenzurowania treści. Trochę zastanawiające, czyż nie?
Jaki są korzyści z używania prywatnego DNS?
prywatny dns to usługa, która używa nowych, prywatnych i dobrze przetestowanych protokołów (obecnie DNS over TLS, DNS over HTTPS), dzięki którym cała transmisja między Twoim urządzeniem, a naszymi serwerami zostaje zaszyfrowana. Wprowadziliśmy również liczne mechanizmy (agregowanie podobnych zapytań, instant cache, serwery z AES-NI, dedykowane łącza i wiele innych), które pozwalają nie tylko nie odczuć opóźnień związanych z szyfrowaniem ale często pozwalają uzyskać lepsze wyniki niż w przypadku zwykłego DNS. Dodatkowo korzystając z naszej usługi samemu decydujesz czy chcesz aby Twoje zapytania były w usłudze zapisywane oraz przez jaki okres. Ostatecznie Twój dostawca Internetu nie widzi o jakie domeny pytasz, a jedynie ruch pod adresy na jakie one wskazują (co często utrudnia ustalenie docelowego serwera bo dziś często stosowane są serwery proxy np. Cloudflare, Amazon AWS itp).
Ponadto korzystając z usług takich jak prywatny dns zyskujesz funkcje ochrony przez domenami phishingowymi, wykorzystywanymi do rozsyłania malware oraz domenami używanymi do nadużyć w celu wyłudzenia danych jak te ostatnio (2020 - 2022) modne SMSy czy wiadomości Whatsup z zatrzymaną paczką, czy brakiem opłat.